Menu

Trafikte alkollü araç kullanımı

TRAFİKTE ALKOLLÜ ARAÇ KULLANIMI

Alkollü araç kullanımı pek çok sayıda kazanın nedenini oluşturmaktadır. Alkol alımı arttıkça, kandaki oksijen azalır, yeterince oksijen alamayan beyin, fonksiyonlarını kaybetmeye başlar. Alkolün araç kullanımı üzerindeki bazı etkileri aşağıda belirtilmiştir.

1. Sürücüde korku azalır, kendine güven artar ve risk alma eğiliminde artış görülür. Örneğin yüksek hız ve tehlikeli manevralar yapma olasılığı artar, sürücünün hata ve kaza yapma olasılığı yükselir.

2. Alınan alkol sürücünün kendini kontrol edememesine, bildiklerini yanlış yapmasına neden olur.

3. Kandaki alkol miktarının artması yorgunluk ve dikkat azalmasına, kişinin denge, görme ve işitme gibi fonksiyonlarında, kas kontrolünde azalmalara ve sonuç olarak araç hakimiyetinde zayıflıklara sebep olur.

4. Alkol kullanımı, zihinsel becerileri olumsuz etkileyeceğinden, sürücüler araç kullanırken etraflarında gelişen olayları kavramakta güçlük çekerler. Dolayısıyla sürücünün reaksiyon süresi uzar, yani sürücünün önüne, aniden bir canlının veya bir aracın çıkması halinde, alkolsüz sürücüye oranla intikal ve fren mesafesinde artış olur.

Bu da kaza yapma olasılığını yükselir.


logo

HAKKIMIZDA

Direksiyon geliştirme merkezi trafiğe aracını iyi tanıyan, aracına ve kullandığı yollara göre hareket eden duyarlı ne yaptığını bilerek yapan, profesyonel davranan, trafik kurallarına yüzde yüz uyan, çevreye saygılı, bilinçli, öngörüsü yüksek ve örnek alınacak davranışlar sergileyen sürücü adaylarını yetiştirmek hedefleri doğrultusunda yapmayı görev edinmiş kurumsal firmadır.

GÜVENLİ BİR SÜRÜŞ İÇİN BİZİ TERCİH EDİN!!!

HARİTA

ETİKETLER

  • Direksiyon Eğitimi
  • Direksiyon Kursu
  • Direksiyon Geliştirme Merkezi
  • özel direksiyon dersi
  • Direksiyon Eğitimi İzle
  • Ehliyet Direksiyon Dersi
  • Direksiyon Dersi Video