Menu

Güvenli Sürücü Nasıl Olunur

GÜVENLİ SÜRÜCÜ NASIL OLUNUR

1. Aracınız daima bakımlı ve problemsiz olsun. El kitabında yazan belirli kilometrelerdeki bakım ve servis işlemlerini mutlaka yaptırın. Hiçbir maddi masraf canınızdan ve aracınızdaki taşıdığınız sevdiklerinizden değerli değildir.

2. Emniyet kemerinizi mutlaka takınız. Hayatınızı kurtaracak bu kadar basit bir uygulama için hiç bir mazeret kabul edilebilir değildir. Emniyet kemerini hiç takmamanın yanında yapılan bir diğer hata da emniyet kemerini otoyolda takmak, ancak şehir içinde ya da gidilecek semte yaklaşıldığında “nasıl olsa geldik” mantığıyla otomobil henüz durmadan emniyet kemerini çıkarmaktır. Kazanın emniyet kemerinin çıkarıldığı an ile otomobilin park edildiği ana kadar geçen bu süre zarfında gerçekleşmeyeceğini kimse garanti edemez. Çoğumuzun dikkate almaya değer görmediği süratlerde gerçekleşen kazaların bile ciddi yaralanma ve hatta ölümlere sebebiyet verebileceğini unutmayalım.

3. Hız limitlerine mutlaka uyunuz. Şehir içi 50 Km/s., şehirler arası 90 Km/s., otobanda ise 120 Km/s. en fazla yapacağınız süratlerdir. Şehir içinde yayalara, bisikletlilere ve çocuklara çok dikkat ediniz. Sokak aralarında 50 km. hız şehir içi de olsa çok fazladır. Özellikle okul zamanı aniden önünüze bir çocuk fırlayabileceğini sakın unutmayın. Hızla giden trafikte de eğer siz trafiğin geneline göre son derece düşük bir süratte seyrediyorsanız trafiğin geneli için son derece büyük bir tehlike oluşturuyorsunuz demektir.

4. Kesinlikle içkili olarak otomobil kullanmayın. En azından kendinize bir limit belirleyin ve bu limite yaklaştığınızda içmeyi bırakın. İçkili olarak sürüş esnasında refleksleriniz zayıflamış olacak ve direksiyon başındaki tepkileriniz çok daha yavaş gerçekleşecektir.

5. Direksiyon başındaki oturma pozisyonunuzu iyi ayarlayın. Otomobil kullanmak son derece ciddiyet göstermek gereken bir iştir. Birçok otomobilde gördüğümüz neredeyse 45 derecelik açıyla geriye doğru yatırılmış koltuklar hem sürüş konsantrasyonunu azaltacak ve tehlike anında vereceğiniz tepki süresini uzatacak, hem de kaza anında tehlike arz edecektir. Aşırı derecede geri alınmış koltuklar ise yine direksiyon başında verilen tepkileri geciktirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Sürüş esnasında direksiyon daima iki el ile birden ve saat 9:15 pozisyonunda tutulmalıdır. Koltuğun direksiyona olan mesafesi, kollar yaklaşık 45 derecelik bir açı yapacak şekilde ayarlanmalıdır.

6. Aynalarınızı aracınızı hareket ettirmeden ayarlayın. Aynalarınızı daima kullanın, üç adet dikiz aynası birbirini tamamlar. Sollama yapmadan önce mutlaka sol aynadan arkadan araç gelip gelmediğini kontrol edin.

7. Lastiklerinizin hava basınçlarını 2 hafta da bir kontrol edin. Düşük ya da fazla basınçlı lastikler aracınızın fren yapınca durma mesafesini etkiler. Lastiklerinizin diş mesafesi 1mm.’ nin altındaysa kullanmayın, yenileriyle değiştirin.

8. Sinyalleri her zaman ve zamanında kullanın. Yol boş olsa da sollamadan ve dönmeden önce mutlaka sinyalinizi verin.

9. Trafik işaretleri uzun yılların araştırmaları ve tecrübeleri sonucunda ortaya çıkmıştır. İşaret ve ikaz levhalarını önemseyin ve mutlaka uyun. Anlamını bilmediğiniz trafik işareti varsa en kısa zamanda öğrenin.

10. Trafik ışıklarına mutlaka uyun. Trafik polisinin vereceği komutlar trafik ışıklarından önceliklidir. Bu sebeple trafik polisinin yönlendirdiği kavşaklarda polisin komutlarına göre hareket edin.

11. Farlarınızı gece gündüz açık tutunuz. Olası bir tehlike durumunda farı yanan araçların trafikteki diğer sürücüler tarafından farı yanık olmayanlara göre çok daha çabuk fark edileceğini unutmayın.

12. Önünüzdeki otomobil ille olan takip mesafesini iyi ayarlayın. Bu mesafe, aracın kilometre cinsinden saatteki hızının en az yarısı kadar metre olmalıdır. Örneğin birbirini takip eden araçların hızı 90 km/saat ise, takip mesafesi en az 45 metre olmalıdır. Daha yakından takip yapıyorsanız önünüzdeki araç ani fren yaptığında ona çarpmadan durmak için yeterli mesafeniz yok demektir.

13. Yolculuk boyunca vitesi hiç bir zaman boşa almayın. Boşta giden aracın fren yapınca durma mesafesi artar ve araç kontrolden çıkar.

14. Yağmurun yağmaya başladığı ilk anlarda ve mıcırlı yollarda son derece dikkatli olun. Normalin çok az üzerinde sürat yapıyor dahi olsanız özellikle mıcırlı zeminde yoldan nasıl çıktığınızı anlamazsınız bile. Eğer otomobil arkadan kayma eğilimi gösterirse frene basmak yerine ayağınızı gazdan çekin ve direksiyonu kayan yöne doğru hafifçe çevirin

15. Otomobil kullanacağınız ayakkabılar; ne aynı anda iki pedala birden basacak kadar aşırı geniş, ne hissi azaltacak kadar aşırı kalın tabanlı, ne de ayakların hareketini engelleyecek kadar uzun topuklu olmalıdır. Terlik ile araç kullanmak risktir.

16. Otomobilin içinde çok sayıda kişinin bulunduğu yolculuklar en tehlikeli yolculuklardır. Gerek görüşün kısıtlanması, gerekse yolcuların konuşma ve hareketlerinden dolayı konsantrasyonunuzun tek başınıza otomobil kullanırken olduğu kadar yoğun olamayacağından hareketle bu tip yolculuklarda maksimum dikkati sarf etmeniz sizin ve yolcularınızın yararına olacaktır. Özellikle sollama ve şerit değişimlerinde.

17. Kalabalık yolculuklarda eğer arka koltuğa 3 kişi oturmak mecburiyetinde kalırsa ortaya en kısa boylu olanın oturması en mantıklı çözümdür. Dikiz aynasını kullanacağınız zamanlarda daha iyi bir görüş için yardımcı olacaktır.

18. Bisikletlilere her zaman dikkat edin ve yanlarından geçerken mümkün olduğunca yavaşlayın. Ülkemizde henüz bisikletlilere ayrılmış özel yollar yoktur ve her ne kadar yolun sağından gidiyor dahi olsalar aniden sizin şeridinize doğru fırlayabileceklerini unutmayın.

19. Kesinlikle kimseyle yarışmayın. Yarış kaza getirir. Siz çok iyi ve son derece dikkatli bir sürücü olabilirsiniz ancak diğer sürücünün yapacağı bir hata, diğer otomobillerin de karışacağı bir kazayla sonuçlanabilir.

20. İlk defa seyahat ettiğiniz yollarda çok dikkatli ve tedbirli olun. Ülkemiz yollarında çoğu viraj ya eğimsiz, ya da daha kötüsü ters eğimlidir. Hızınızı iyi ayarlayın.

21. Arabanız kirli bile olsa, iyi bir görüş için en azından ayna ve camlarınızı temizleyebilirsiniz.

22. Bakım sırasında ön konsola torpido parlatıcı sprey uygulamayın ve yolculuk esnasında bu kısımda kutu mendil, kaset, CD gibi cama yansıması muhtemel hiçbir şey bulundurmayın. Aynaya bir şey asmayın.

23. Özellikle güneşin karşıdan alındığı yolculuklarda kullanmak üzere arabanızın torpido gözünde mutlaka bir güneş gözlüğü bulundurun.

24. Sizin konsantrasyonunuzu dağıtacağı için sürüş sırasında mümkün olduğunca cep telefonuyla konuşmayın. En azından siz arama yapmayın. Unutmayın kazaların çoğu müziğin sesine kumanda ederken, camı açıp kaparken, sigara söndürürken vb. durumlarda olmaktadır.

25. Eğer normalde şehir içinde otomobil kullanıyor ve şehirler arası yolculuklara daha seyrek gidiyor iseniz şehirler arası yolculuğun ilk kilometrelerinde kendinize biraz zaman veriniz. Şehir içi ve şehirler arası yolculuklar birbirinden tamamıyla farklı tecrübeler gerektirir ve uzun zaman sonra uzun yola ilk defa çıktığınızda araç sollarken gereken mesafe tayinini iyi yapamayabilirsiniz. İlk sollamalarda çekingen ve çok dikkatli davranın, birden bire açılmayın.

26. Mümkün olduğunca gece uzun yol yolculuğu yapmayın. Gece karanlığında sadece farlarınızın gösterdiği kadarıyla bir görüşünüz var, kısa farlar ile bu 30 metreye kadar düşmekte, unutmayın. Gece yolculuklarında hız yapmaktan kaçının. Uzun yolculuklarda ilk 3-4 saat sonunda mola verip sonrasında mümkünse her 2 saatte bir dinlenin. Gerekirse uygun bir yere park edip bir süre uyuyun.

27. İster gece, ister gündüz olsun uzun yolda sollama yaparken şeritlere ve tabelalara mutlaka uyun fakat tamamen işaretlere güvenip tedbirsiz davranmayın. Aynı yol üzerinde karşıdan gelen yada arkanızdan gelen araç sürücülerinin de hata yapabileceklerini asla unutmayın.

28. Arka koltukta otursalar dahi, sizinle birlikte yolculuk edenleri emniyet kemerlerini takmaları konusunda uyarın. Kaza esnasında arka koltukta yolculuk ediyor olmasına rağmen otomobilin ön camından fırlayanların sayısı ciddiye alınacak kadar fazladır.

29. Otomobilinizin arka cam kısmında mont çanta benzeri ağırlığı olan eşyalar bulundurmayın. Kaza esnasında arka camdan öne doğru fırlayacak bir mont çantanın etkisi yüzlerce kiloya, basit bir kutu mendilin etkisi de onlarca kiloya eşit olacaktır.

30. Sizinle birlikte seyahat eden yolcularınızı kendilerine en uygun yerde değil, trafik açısından en uygun yerde indirin.

31. Artık maddi hasarlı kazalarda kendi tutanağınızı kendiniz hazırlayacaksınız. O yüzden Kaza Tespit Tutanağı’ndan aracınızda bulundurun. Araç sürücü belgeniz, sigorta poliçeniz ve aracın ruhsatını daima yanınızda taşıyın.

32. Otomobil kullanmak son derece dikkat isteyen ve konsantrasyona dayalı bir iştir. Uykusuz, çok öfkeli ve çok üzüntülü olduğunuz durumlarda lütfen direksiyona geçmeyin.


logo

HAKKIMIZDA

Direksiyon geliştirme merkezi trafiğe aracını iyi tanıyan, aracına ve kullandığı yollara göre hareket eden duyarlı ne yaptığını bilerek yapan, profesyonel davranan, trafik kurallarına yüzde yüz uyan, çevreye saygılı, bilinçli, öngörüsü yüksek ve örnek alınacak davranışlar sergileyen sürücü adaylarını yetiştirmek hedefleri doğrultusunda yapmayı görev edinmiş kurumsal firmadır.

GÜVENLİ BİR SÜRÜŞ İÇİN BİZİ TERCİH EDİN!!!

HARİTA

ETİKETLER

  • Direksiyon Eğitimi
  • Direksiyon Kursu
  • Direksiyon Geliştirme Merkezi
  • özel direksiyon dersi
  • Direksiyon Eğitimi İzle
  • Ehliyet Direksiyon Dersi
  • Direksiyon Dersi Video