Menu

Trafikte Takip Mesafesi

Trafikte, önünüzde seyreden araçla aranızdaki mesafenin ne kadar olması gerektiğini bilmek güvenli sürüş için gereken önemli noktalardan biridir. Örneğin, zincirleme çarpışmalar, sürücülerin çoğunlukla önlerindeki aracı çok yakın takip etmelerinden ve zamanında fren yapamadıklarından meydana gelmektedir.

Bir yaklaşıma göre, hızınız sürüş anında ne ise, önünüzdeki araçla aranızda bırakmanız gereken mesafe onun metre karşılığı olmalıdır. Örneğin 90 km/saat hızla gidiyorsanız, önünüzde seyreden araç ile aranızda 90 metre mesafe bırakmanız gibi. Ancak bu yaklaşım, özellikle şehirler arası yollarda uygun olabilir. Şehir içlerindeki, trafik yoğunluğu ve göreceli olarak düşük hızlar, bu mesafeyi hızın metre cinsinden yarısına eşit bir değere çekebilir.

Örneğin 40 km/saat hızla gidiyorsanız, arada 20 metre mesafe bırakmanız gibi. Kara yollarında araç kullanırken, iki araç arasındaki mesafeyi belirlemede kullanılan daha açık ve uygulaması daha kolay bir yöntem daha vardır: "Üç Saniye Kuralı". Bu kurala göre, ilk adım, öndeki aracın yanından geçip gittiği yol kenarında bir direk, ağaç ya da bir işaret belirlemektir. Sonrasında, öndeki araç bu nesneyi geçer geçmez, içinizden, "binbir, biniki ve binüç" diye saymaya başlayın. Eğer binüçe gelmeden önce, belirlediğiniz işarete varırsanız, aracınız öndeki araca çok yakın demektir; Üç Saniye Kuralı’na göre takip mesafenizi artırmanız gerekmektedir. Çünkü, önden seyreden araç ani bir fren yaptığında, sizin de bunu fark edip frene basmanız ve aracınızın durması yaklaşık üç saniye içinde gerçekleşir.

Geçen bu üç saniyede, eğimsiz, düz ve asfalt yolda;

Hızınız 50 km/saat ise, aracınızın alacağı yol 45 metre;

Hızınız 70 km/saat ise, aracınızın alacağı yol 60 metre;

Hızınız 90 km/saat ise, aracınızın alacağı yol 75 metre olacaktır.


logo

HAKKIMIZDA

Direksiyon geliştirme merkezi trafiğe aracını iyi tanıyan, aracına ve kullandığı yollara göre hareket eden duyarlı ne yaptığını bilerek yapan, profesyonel davranan, trafik kurallarına yüzde yüz uyan, çevreye saygılı, bilinçli, öngörüsü yüksek ve örnek alınacak davranışlar sergileyen sürücü adaylarını yetiştirmek hedefleri doğrultusunda yapmayı görev edinmiş kurumsal firmadır.

GÜVENLİ BİR SÜRÜŞ İÇİN BİZİ TERCİH EDİN!!!

HARİTA

ETİKETLER

  • Direksiyon Eğitimi
  • Direksiyon Kursu
  • Direksiyon Geliştirme Merkezi
  • özel direksiyon dersi
  • Direksiyon Eğitimi İzle
  • Ehliyet Direksiyon Dersi
  • Direksiyon Dersi Video