Menu

Kara Yolunla İnsan Faktörü

Kara yollarında İnsan faktörü:

Trafikte insanların hal ve davranışları, trafiğin akışı etkileyen bir numaralı faktördür. İyi ve akıcı bir trafik düzeni için, insanların, trafikte ihmal ve hata ve ihmallerin yol açabileceği dinamikleri iyi ayırt etmesi gerekir ve bunu öğrenmesi şarttır. Bu nedenle şöyle diyebiliriz trafik güvenliğini insanlar sağlar. 
Bunu şu şekilde açabiliriz:

Trafikteki güvenliği sağlayan kara yolunu kullanan insanlar ve insanların tavır davranış şekilleridir. Dolayısıyla yaşanabilecek olayları tetikleyen, aktif rol oynayan insan ve göstermiş olduğu etkilerdir.

Bu konuda örnek verecek olursak; Her 10 kaza oluşumdaki 9 kazanın insana dayalı olduğu, yolu ve aracını kurallara uygun bir şekilde kullanmadığı içindir.Trafikte oluşan olumsuz sebebler içine hız limitlerini ayarlayan ve denetleyen, yolları yapan ve kurallara uyma yaptırımlarını denetleyen gibi bir çok şey insana dayalı unsurlardır.

Şöyle diyelim tekrar; Trafilkte güvenlği insanlar sağlar.

Yolu kullanan insanların denetime (yol yapımı, kural koyma araç mühendisliği gibi konular) ne kadar etkisi olursa bir o kadarda kendi davranış biçimlerini düzenlemesi gerektiğini bilmelidir. Çünkü buradan çıkan neden sonuç ilişkisine bakıldığında bir olayın olması ve sonuçlanmasını etkileyen tek fakrör insandır.
Trafikte ister araç ister yaya olarak yolu kullananların davranışlarını negatif etkiden pozitif etkiye dönüştürmeliyiz. Buda kurallara uyan saygılı davranan kişilerle ancak sağlanabilinir.


logo

HAKKIMIZDA

Direksiyon geliştirme merkezi trafiğe aracını iyi tanıyan, aracına ve kullandığı yollara göre hareket eden duyarlı ne yaptığını bilerek yapan, profesyonel davranan, trafik kurallarına yüzde yüz uyan, çevreye saygılı, bilinçli, öngörüsü yüksek ve örnek alınacak davranışlar sergileyen sürücü adaylarını yetiştirmek hedefleri doğrultusunda yapmayı görev edinmiş kurumsal firmadır.

GÜVENLİ BİR SÜRÜŞ İÇİN BİZİ TERCİH EDİN!!!

HARİTA

ETİKETLER

  • Direksiyon Eğitimi
  • Direksiyon Kursu
  • Direksiyon Geliştirme Merkezi
  • özel direksiyon dersi
  • Direksiyon Eğitimi İzle
  • Ehliyet Direksiyon Dersi
  • Direksiyon Dersi Video